شالازیون

لنز های طبی
مارس 1, 2016
تخلیه چشم و پروتز چشم
مارس 16, 2016

شالازیون

شالازیون

شالازیون یا کیست میبومین یک توده ساچمه شکل بدون درد در لبه پلک فوقانی یا تحتانی میباشد. از ویژگی های این بیماری تورم تدریجی و بدون النهاب غده در طول چند هفته است شالازیون از ريشه يوناني و به معناي “توده کوچک “است و اندازه آن مي تواند از ته سنجاق تا يک نخود درشت متفاوت باشد شالازیون در اثر انسداد مجرای خروجی غدد ترشح کننده چربی پلک و انباشته شدن مواد ترشح شده در غده چربی ایجاد می شود.استفاده از کمپرس گرم و ماساژ ملایم شاید به تخلیه شالازیون کمک کند اما در مواردی که با وجود این اقدامات شالازیون بهبود پیدا نکند می توانید به چشم پزشک مراجعه کنید تا با عمل جراحی شالازیون را تخلیه کند.
تشخیص
عدم وجود درد، تورم تدریجی و فقدان علائم التهابی به تشخیص و تفکیک این بیماری از سایر انواع مشابه کمک کننده است.

علل

شالازیون در واقع تورم غیر عفونی و استریل غدد چربی پلک میباشد که در نتیجه انسداد مجرای غدد چربی پلک بوجود می آید واغلب با بلفاریت (التهاب لبه پلک) همراه می باشد.

علائم و نشانه ها

این بیماری بیشتر علامتی ندارد و فقط به شکل توده ای ساچمه شکل در پلک احساس میشود. در بعضی مواقع این توده ساچمه مانند به مرور زمان بزرگتر و عفونی شده و با قرمزی و درد همراه میشود . بنابراین تمیز کردن پلکها به طور منظم و دقیق برای پیشگیری از ایجاد این توده مهم است.
در حالت طبیعی شالازیون بیشتر به مرور زمان کوچک می شود، ولی ناپدید شدن کامل آن شاید چند ماه طول بکشد. اگر شالازیون بزرگ شود ممکن است برروی کره چشم فشار وارد کرده و موجب آستیگماتیسم شود. بعلاوه این توده می تواند از نظر زیبایی برای بیمار مشکل آفرین باشد.

پیشگیری و درمان

شالازیون کوچک و بدون علامت به درمان احتیاج نداشته و در عرض چند ماه خودبخود برطرف می شود. اگر توده بزرگ بوده و به مرور زمان کوچکتر نشود، نخست میشود از کمپرس گرم پلک به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روزی ۳ بار استفاده کرد.
اگر شالازیون عفونی شود پزشک آنتی بیوتیکی به صورت قرص، پماد و یا هر دو را تجویز مینماید.
در حالتی که شالازیون کوچک نشده و یا سبب اذیت بیمار از لحاظ زیبایی شود انجام جراحی کوچکی برای برداشتن توده لازم میشود. در طی این عمل قطره بی حسی در چشم ریخته شده و بعد پلک بوسیله ی تزریقی که شاید در ابتدا کمی دردناک باشد بطور موضعی بی حس می گردد پس از آن پلک مبتلا بلند شده و بوسیله ی یک گیره فلزی نگه داشته می شود. برشی عمودی و کوچک در درون پلک جایی که قابل دیدن نیست داده شده و محتویات داخل کیست با یک وسیله مخصوص برداشته می شود. در آخر عمل پد یا محافظی برای یک ساعت روی چشم شما گذاشته میشود.لازم به ذکر میباشد که هر گونه ناراحتی ایجاد شده خفیف و ملایم خواهد بود. در بچه های کوچک انجام جراحی شالازیون با بی حسی موضعی امکان پذیر نیست، در این اشخاص جراحی تحت بیهوشی عمومی و در اتاق عمل انجام می شود.
پس از برداشتن پانسمان شاید ترشحاتی رقیق و خونی بر روی پانسمان یا در داخل چشم دیده شود. این امر طبیعی میباشد و جای نگرانی ندارد. بیشتر این ترشحات ظرف یکی دو روز برطرف می شود. بیشتر پس از انجام جراحی در محل عمل کبودی و تورم ایجاد می شود که این امر نیز طبیعی است. کبودی معمولاً ظرف ۱۰ روز تا دو هفته برطرف می شود.
پس از عمل ممکن است چشم پزشک به بیمار توصیه کند که تا چند روز از قطره ها، پمادهای آنتی بیوتیک یا ضدالتهاب استفاده کند. مصرف این داروها باعث کاهش التهاب و بهبود سریع تر محل عمل خواهد شد.

مراقبت های پس از عمل شالازیون

در صورت بروز درد در محل عمل می توانید از مسکن های معمولی مثل استامینوفن برای کنترل درد استفاده کنید.
در بچه های کوچک انجام جراحی شالازیون با بی حسی موضعی امکان پذیر نیست، در این افراد عمل جراحی با بیهوشی عمومی و در اتاق عمل انجام می شود.
تمیز کردن پلکها به شکل منظم و دقیق و رعایت بهداشت برای پیشگیری از ایجاد شالازیون بسیارمهم است.
در صورت عود مکرر شالازیون نمونه برداری از پلک (بیوپسی) توصیه میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *